مقالات

جک درب پارکینگ چیست؟

جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ که با نام های دیگری مانند جک پارکینگی، درب اتوماتیک پارکینگ، جک برقی درب و … شناخته می شود، یکی از محصولاتی است که در حدد 15 الی 21 سال است که در ایران بسیار کاربرد دارد و توانسته است جایگاه خود را کسب کند. امروزه بیشتر درب های پارکینگ منازل از جک درب پارکینگ استفاده می کنند. این وسیله به دلیل کیفیت فراوان در همان سال های اولیه توانست جایگاه ویژه ای کسب کند. به طور کلی جک درب پارکینگ وسیله ای است که باز و بسته کردن درب پارکینگ منازل را بر عهده دارد. در این حالت تنها با فشردن یک دکمه می توانید به راحتی درب را باز کنید و دیگر نیازی به پیاده شدن و باز کردن درب به صورت دستی نیست.

یکی از مهم ترین عناصری که در جک درب پارکینگ استفاده می شود، جک برقی آن می باشد. به دلیل اینکه این درب ها بسیار پرطرفدار می باشند؛ انواع مختلفی از آن ها برای ورودی منازل تعبیه شده است. در کنار داشتن یک جک درب پارکینگ می بایست به فکر تعمیرات کرکره برقی نیز برای درب خود نیز باشید. چون جک درب پارکینگ توسط یک فرد مبتدی قابل تعمیر نیست و می بایست به صورت کاملا تخصصی به آن پرداخته شود.

جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ

اجزای تشکیل دهنده جک درب پارکینگ

جک بازویی: این وسیله در واقع یک ابزار برای انتقال نیروی الکتریکی به مکانیکی و یا هیدرولیکی می باشد. در واقع با فشردن دکمه به جک بازویی فرمان داده می شود که به صورت مکانیکی و یا هیدرولیکی درب پارکینگ را باز کند.

ریموت کنترل: ریموت وسیله ای برای ارتباط کاربر با مرکز فرمان می باشد. با استفاده از ریموت می توانید فرمان مورد نظر خود را صادر کنید.

مرکز فرمان: وظیفه مرکز فرمان دریافت فرمان از کاربر برای باز و بسته کردن جک درب پارکینگ می باشد. این وسیله رابط بین ریموت و جک درب پارکینگ است.

فلاشر: این وسیله با چشمک زدن آلارم هشدار دهنده ی پیام مرکز فرمان را نشان می دهد.

چشمی: این وسیله دارای مادون قرمز است. در صورتی که مانعی در مقابل چشمی حس شود از باز و بسته شدن درب جلوگیری می شود و مانع از صدمه دیدن افراد و یا اجسام می گردد.

 

روش هایی برای حفاظت از جک درب پارکینگ

هر وسیله ای برای اینکه طول عمر آن کاهش نیابد، می بایست سرویس و نگهداری شود. تا بتوانید بیشترین زمان ممکن از آن وسیله استفاده کنید. برای نگهداری از جک درب پارکینگ نیز می بایست برخی از عملیات ها را انجام داد که به شرح زیر است:

  • در تابستان برای چشمی یک سایبان تعبیه کنید (آفتاب به صورت مستقیم به آن نخورد)
  • در زمستان جهت جلوگیری از یخ زدگی موتور درب اتوماتیک را با پشم شیشه بپوشانید
  • چشمی را هراز گاهی تمیز کنید
  • تعویض به موقع باتری ریموت کنترل
  • به نحوه باز شدن درب ها و صدای آن دقت کنید، در صورت صدای اضافه و خلل در باز و بسته شدن، درب ها تراز نیستند و باید تراز بشوند
  • در زمستان تمامی قسمت ها (ریل، غلتک، جک و فنرها) با روغن مناسب روغن کاری کنید.

 

انواع جک درب پارکینگ

در بازار دو نوع مختلفی از جک درب پارکینگی وجود دارد که با توجه به تقاضای خود می توانید هریک را استفاده کنید. بهتر است به هنگام نصب جک درب پارکینگ با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. کرکره برقی لیزاتک در این زمینه می تواند به صورت رایگان به شما کمک کند.

  • جک های الکترومکانیکی

این جک ها برای ساختمان های کم تردد به کار برده می شود که در روز تعداد دفعات کمی درب پارکینگ باز و بسته می گردد. همچنین از این جک ها برای درب های سبک استفاده می گردد.

  • جک های هیدرولیکی

برای درب های سنگینی که تردد زیادی نیز دارند از جک های هیدرولیکی استفاده می شود. مکان هایی مانند ادارات که در طول روز ممکن است بارها درب آن ها بازو بسته شود بهتر است از جک هیدرولیکی استفاده کنند. در درب‌های هیدرولیکی برای امنیت بیشتر و جفت شدن لنگه‌ها بر روی هم از قفل برقی استفاده می‌شود.

 

پارامترهای انتخاب جک درب پارکینگ

انتخاب جک درب پارکینگ با توجه به وزن درب

یکی از عواملی که در انتخاب جک درب پارکینگ تاثیرگذار است وزن درب است. در این حالت باید جکی انتخاب شود که گشتاور تولیدی مناسبی جهت جابجا نمودن وزن درب مورد نظر را داشته باشد.

نکته: بسیاری از فروشندگان غیرآگاه این محصولات به اشتباه عدد مربوط به کورس حرکتی را بعنوان وزن قابل جابجایی اعلام می‌کنند. مثلاً اعلام می‌کنند جک کالیپسو ۴۰۰ وزن ۴۰۰ کیلوگرم را جابجا می‌کند و یا جک پروتکو لیدر ۵ به میزان ۵۰۰ کیلوگرم توان جابجایی دارد. حال اینکه این صحبت‌ها اصلاً پایه و اساس علمی ندارد. به بیان صحیح جک کالیپسو ۴۰۰ کورس حرکتی ۴۰۰ میلیمتر و جک لیدر ۵ کورس حرکتی ۵۰۰ میلیمتر دارد و وزن قابل جابجایی توسط این جک‌ها بصورت مستقیم با گشتاور آنها در ارتباط است.

مطالعه بیشتر: درب کرکره برقی طرح چوب

انتخاب جک پارکینگی با توجه به میزان تردد

جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب جک پارکینگی میزان تردد و حداکثر تعداد باز و بسته شدن درب در شبانه روز است. معمولاً شرکت‌های وارد کننده حداکثر تعداد مجاز باز و بسته شدن درب در ساعت را اعلام می‌کنند و یا یک عدد تحت عنوان چرخه کاری (duty-cycle) اعلام می‌کنند که با توجه به آن می‌توانید حداکثر تعداد باز بسته شدن درب در ساعت را بدست آورید. معمولاً و به صورت متوسط یک جک پارکینگ حدود ۱ دقیقه زمان نیاز دارد تا باز شود، خودرو عبور کند و مجدد بسته شود.

انتخاب جک پارکینگ با توجه به طول درب

کورس حرکتی یکی از ویژگی‌های اساسی جک پارکینگ است. کورس حرکتی عبارتست از مقدار حرکت شفت جک (میله جک) به سمت داخل و بیرون و یک عدد بر حسب میلیمتر است. مثلاً کورس حرکتی جک ویتو کالیپسو ۴۰۰ به میزان ۴۰۰ میلیمتر است. یعنی شفت جک پارکینگی ویتو کالیپسو حداکثر به میزان ۴۰۰ میلیمتر (۴۰ سانتیمتر) داخل و خارج می‌شود.

حال باید تشخیص داده شود که چه جک‌هایی کورس حرکتی مناسب با درب پارکینگ شما را دارند. با استفاده از فرمول پایین می‌توانید کورس حرکتی مناسب جک پارکینگ را محاسبه کنید. برای تعمیرات کرکره برقی خود می توانید به لیزاتک مراجعه کنید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

نکته: بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که هر چقدر جک پارکینگ با کورس حرکتی بیشتر انتخاب نمایند، بهتر است. ولی انتخاب جک پارکینگ با کورس زیاد دو ایراد اساسی دارد:

  • سرعت جک‌های کورس بلند کمتر است.
  • قیمت جک‌های کورس بلند بیشتر است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *