کرکره برقی یا کرکره اتوماتیک را می توانیم به عنوان یک ابزا دانست که با وجود ساختار ساده ای که دارد می تواند در آسایش و رفاه زندگی مردم نقش به سزایی داشته باشد  چون که از دهه های قبل و چندین سال قبل مورد استفاده قرار گرفته است و مردم به خاطر حفاظت از محل زندگی خود و وسایلشان ، راحتی و آسایش در محل کار و  ساختمان زندگی خود از کرکره استفاده می کردند.

 اما امروزه پیشرفت تکنولوژی و سیستم های الکتریکی سبب طراحی و ساخت کرکره های برقی یا کرکره اتوماتیک شد.اگر بخواهیم به شکل دقیقی بگوییم درهای کرکره ای در ایران تقریبا دارای سه قرن سابقه است که کرکره های عادی به مرور زمان تبدیل به کرکره برقی شدند و کار را برایمان آسان تر کردند.

کرکره دستی یا عادی بعد از مدتی استفاده در در ای ورودی پارکینگ منازل نیز مورد استفاده قرار گرفت و این شروع تازه ای برای کرکره بود.

تمام کرکره برقی ها به جهت بالابردن میزان امنیت طراحی و ساخته می شوند و می توان گفت در انواع تیغه ها چندان تفاوتی باهم ندارند.

البته برای ابعاد بزرگ و کاربردهای خاص حتماً با تیم های کارشناسیا تماس حاصل کنید و آن را به طور دقیق تر انجام دهید. برای تمام کاربردها می توانیم از کرکره شفاف استفاده کنیم وهمچنین از کرکره برقی غیر شفاف نیز می توانیم استفاده کنید که نوع تیغه کرکره برقی فقط بستگی به بودجه و سلیقه شما خواهد داشت.

با توجه به امکان بالا و پایین آوردن کرکره برقی به عنوان محافظ پنجره و یا بالکن به هیچ عنوان  تاثیر بد و منفی بر روی نمای ظاهری ساختمان شما نخواد گذاشت و همچنین دید و زاویه ما به مشکل برنمی خورد و همچنین در هنگام نیاز می توانیم کرکره برقی را بالا ببریم و از مناظر اطرافمان لذت کافی را ببریم.

اما سایر حفاظ های درب و پنجره  کرکره ای یا بصورت نرده استیل و یا آهنی می باشند که اگر بصورت حفاظ آکاردئونی باشند در یک سمت جمع شده و بخشی از زاویه دید مفید ما را کاهش خواهند داد.

امروزه تنوع در طرح ، شکل و رنگ کرکره برقی بسیار زیاد می باشد که در انواع آلومینیومی تک و دو جداره ، مشبک و پانچ شده ، شفاف طرح شیشه ای و . . .تولید خواهند شد که تیغه های کرکره برقی را در رنگ های گوناگون الکترواستاتیک کوره ای ، طرح های چوب دکوراتیو ، آبکاری شده و غیره تولید خواهند شد و ما می توانیم در جهت هماهنگی با نمای ساختمان نوع  طرحی را انتخاب کنید تا در صورتی که می خواهید هنگامی که کرکره پایین می رود بیشترین هماهنگی با سایر اجزای ساختمان خواهد داشت.

همانگونه که از اسم کرکره برقی مشخص می باشد این نوع حفاظ با برق کار خواهد کرد که در واقع با توجه به وجود موتور الکتریکی که در آن نصب شده است به آسانی  و راحتی با فشردن کلید ریموت می توانیم کنترل کنیم و آن را  به حرکت در بیاوریم.

 قابل ذکر است که برخلاف سایر حفاظ های متحرک که نیاز می باشد با نیروی دست نیز می توانیم کرکره برقی را حرکت دهیم ، این محصول  استفاده ای راحت و آسانی دارد  به این شکل که حتی یک فرد مسن  و سال خورده و یا کودک کم سن سال به آسانی نیز می تواند آن را حرکت دهد و از آن استفاده کند.

همچنین لازم به ذکر است که شاید در ظاهر خیلی زیاد قابل اهمیت نباشد ولی بعد از مدتی پس از نصب حفاظهای متحرک آهنی و شیشه ای با توجه به اینکه بیشتر حرکت آنها به صورت افقی حرکت می کنند و همچنین نشست ساختمان ها و یا همچنین زنگ زدگی تجهیزات کرکره برقی روی آنها تاثیر گدذار است و بسیاری از آن ها با اهمیت خواهد شد و معمولاً پس مدتی برای حرکت به محفاظ آکاردئونی و شیشه افقی نیاز خواهیم داشت و می توانیم در این جهت نیز از یک فرد قوی هم درخواست کنیم تا در کرکره را باز و بسته کنیم.

انواع موتور کرکره برقی

در ابتدا باید بگوییم که موتور کرکره برقی یکی از اجزای اصلی کرکره می باشد که وظیفه اش  به حرکت درآوردن تیغه های کرکره می باشد و لازم به ذکر است که بدانید موتور کرکره با توجه به مکان نصب آن انتخاب می شود. در کل موتور کرکره برقی  به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه ویژگی های آن ها را بیان خواهیم کرد :

 • موتور ساید کرکره
 • موتور سا نترال کرکره
 • موتور توبلار کرکره برقی یا موتور استوانه ای کرکره
 • موتور توبلار صنعتی کرکره

انواع تیغه در کرکره برقی

موتور کرکره برقی تشابه زیادی با موتورهای توبلار  دارند. موتور توبلار صنعتی قدرتی بین 230 تا 500 کیلوگرم وزن دارد و برای نصبش باید از لوله های موتور داخل آن استفاده کرد  که در موتورهای ساید نیز استفاده می شود.

انواع تیغه کرکره برقی

اگر بخواهیم تعریف خلاصه ای از تیغه کرکره برقی بگوییم، تیغه کرکره را به مجموعه ای از نوار های باریکی می باشد که در کنار هم  تشکیل یک صفحه یکپارچه را خواهند داد. می توانیم انواع تیغه کرکره برقی  را به شکل زیر بیان کنیم:

 • آلومینیومی کرکره
 • آهن گالوانیزه کرکره
 • پلی کربنات کرکره

استفاده از کرکره برقی برای پنجره ها

استفاده از کرکره برقی برای پنجره ها تا حد زیادی می تواند در اتلاف دما صرفه جویی کند و باعث کاهش دما می شود و همین طور نیز می تواند به عنوان عایق صوتی هم استفاده شود یا می توان از آن به عنوان صفحات توری برای جلوگیر از ورود حشرات به داخل منزل نیز مورد استفاده قرار داد.

علاوه بر این کرکره برقی را می توانیم به شکلی تنظیم کنیم که وقتی که در منزل نیستیم، کرکره با فاصله کم و معینی باز و بسته شود و این تصور را برای افراد به وحود آورد که ساختمان خالی از سکنه نمی باشد.

 استفاده کردن از کرکره برقی برای جلوی پنجره ها سبب این می شود که بتوانیم از آن به عنوان عایق دمایی استفاده کنیم همچنین می تواند باعث کاهش اتلاف و میزان مصرف 10%  انرژی سرمایشی و گرمایشی و همچنین سبب کاهش 45% انرژی می شود و از طرفی با استفاده از در و پنجره کرکره برقی می توانیم صدای محیط را  به طور محسوسی کاهش بدهیم همچنین این در ها باعث کاهش حفاظت شما در برابر گرما و اشعه  فرابنفش نور خورشید می شود.

گارانتی کرکره برقی

گارانتی کرکره برقی  تولید شده توسط سازنده ها بین 2 تا 3 سال است. که با توجه به برند و یا شرکت وارد کننده نمایندگی آن می تواند متفاوت باشد که  شما عزیزان باید حتما در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید.

نکته دیگری که حائز اهمیت می باشد این است که شرکت های فروشنده کرکره برقی نمی توانند گارانتی آن ها را ارائه نمایند. پس درصورتی که هر گونه خطایی در عملکرد کرکره به وجود آمد باید به کارت گارانتی آن رجوع فرمایید. شماره تماس درج شده بر روی کارت گارانتی امکان برقراری ارتباط شما با شرکت تولید کننده و همچنین شرکت وارد کننده را برقرار خواهد کرد.

نصب کرکره برقی

نکته حائز اهمیت آن است که قبل از نصب کرکره برقی باید سمت چپ و راست دهنه ی کرکره را داخل آن قرار دهیم و به شکل قوطی کشی کنیم آن را که این قوطی ها در اندازه های 40 در 40 میلیمتر به شکل موازی با یکدیگر قرار می گیرند و نصب می شوند.

برای این که بتوانیم ریل تیغه کرکره برقی را روی کرکره سوار و نصب کنیم، بایداین کار را بر اساس استاندارد های آن انجام دهیم زیرا در غیر این صورت ممکن است تیغه ها به یک سمت دیگر کشیده شود و یا حرکت کردن تیغه ی درون ریل باعث تولید سر و صدای بالا می شود.

اشتباه دیگری که در نصب کرکره برقی ممکن است به وجود بیاید، باعث فشار آمدن به موتور کرکره می شود و در  نهایت در مدت زمان کمی باعث از کار افتادن کرکره می شود. برای نصب کرکره برقی با موتور توبلار، بجز موتور و تیغه می بایست شفت یا لوله، یک عدد رسیور کرکره، اندکپ، بلبرینگ و صفحه پلیت را  به همراه داشته باشیم که در نهایت در صورت نیاز فتوسل و فلاشر و همچنین جاقفلی نیز قابل نصب می شود.

تفاوت کرکره برقی  پنجره و بالکن

کرکره برقی بالکن رول به سمت داخل می باشد و  همچنین کل فضای بالکن را پوشش می دهد ولی کرکره پنجره رول به بیرون می باشد و فقط پنجره و پشت کرکره را پوشش می دهد اما امنیت فضای بالکن را فازایش نمی دهد.

برای بالکن هایی که دارای گل و گیاه می باشند، گاهی این کرکره های شفاف را برای جلوگیری از تبادل حرارتی و ورود سرما در فصل سرد زمستان نیز نصب می کنند.

کرکره برقی ارزان و مناسب

کرکره برقی ارزان قیمت  نمی تواند به معنی خرید کرکره بی کیفیت نمی باشد. قیمت کرکره سفید به مراتب خیلی ارزانتر از تیغه های رنگی ، طرح چوب و یا شفاف می باشد.

اگر شما  طراحی معماری مناسب داشته باشید ، می توانید از کرکره برقی سفید ولی با کیفیت و ارزان قیمت هم استفاده کنید.

به طور مثال امروزه نمای رومی برای  جلوی درب ساختمان ها مورد استفاده قرارخواهد گرفت و همچنین کرکره های ساختمان های نما رومی ، می توانند سفید رنگ باشند که هم قیمت مناسبی دارد و هم هارمونی بسیار خوبی با سایز اجزا ساختمان ایجاد خواهد کرد.

همیشه نیاز نیست که کرکره برقی همرنگ نمای ساختمان می باشد و در بسیاری از موارد اختلاف رنگ ، نیز تضاد و زیبایی خاصی به کل کار خواهد داد به طور مثال نصب کرکره سفید برای مغازه هایی با تابلوها و کامپوزیت های مختلف بسیار زیبا و جذاب می باشدکه اگر با استفاده از این تیغه ها ، قیمت کرکره ارزان تمام شود، ولی کیفیت کار را نیز حفظ کند.

مزایا کرکره برقی

میزان قیمت کرکره برقی از سایر در های برقی و اتوماتیک ریموتی دیگر ارزانتر و کم هزینه تر می باشد. به علاوه میزان امنیت آن بسیار بالاست و میزان خرابی خیلی کمی را در مقایسه با سایر در ی برقی یا ریموتی خواهد داشت.

 • قیمت بسیار مناسب تر از سایر درب های اتوماتیک
 • داشتن نمای جذاب و بدون مانع
 • تنوع در طرح و رنگ کرکره برقی
 • استفاده راحت و حرکت کردن اتوماتیک
 • ضد زنگ زدگی و عمر زیاد و کارکرد زیاد
 • و . . .

کرکره برقی رول گیتر

در های  کرکره برقی رول گیتر نوعی از کرکره امنیتی میله ای می باشد که یکی از پر کاربردی ترین در های ریموت دار می باشد که در دست تولید است و در مکان هایی که به امنیت حساس هستند بیشتر از لحاظ امنیتی جهت حفظ امنیت جلوی در  ورودی هااستفاده می شود و کاربرد دارد تا امنیت ما را تامین کند.

اگز بخواهیم تولید و طراحی  در های کرکره برقی رول گیتر به این شکل می باشد و اگر بخواهیم توضیح بیشتری بدهیم  می توانیم این گوه بگوییم که قرقره هایی در دو طرف در ها هستند که این در ها ریل قفل می شوند و که این امکان را می دهند تا در هنگام خارج شدن در از ریل حتی با ضربه خیلی شدید را خواهد گرفت .

کاربرد این قرقره ها برای جلوگیری از سرقت و نفوذ پذیری می باشد .الزم به ذکر است وجود مفتول های فولادی امکان برش درب را از بین خواهد برد و حفاظت از ورودی های مهم را برای محیط شما به وجود خواهد آورد.

ریموت  رسیور کرکره برقی

ریموت ریسیور کرکره برقی به شکل برقی یا اتوماتیک به این شکل عمل می کند که با فشرده شدن هر کدام از از دکمه های ریموت ریسیور کرکره اتوماتیک یک فرمان به آن ارسال خواهد شد که در نهایت سبب حرکت کردن یا باز و بسته شدن کرکره به شکل اتوماتیک خواهد شد .ریموت ریسیور کرکه برقی را می توان به عنوان  یک دریافت کننده  برای سیگنال های ریموت کرکره برای باز شدن در های کرکره ریموت دار و اتوماتیک طراحی و تولید شده است که بسیار به استفاده ما از کرکره برقی کمک کرده است.

انواع کرکره برقی

 • کرکره های برقی اتوماتیک
 • کرکره های برقی در پارکینگی
 • و . . .

شما عزیزان می توانید با توجه به نیاز خود و نحوه استفاده از کرکره آن را خریداری کرده تا علاوه بر زیبا کردن نمای برونی ساختمان خود به حفظ امنیت محل زندگی و . . . خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *